Nanebovzatie Panny Márie (C) – komentáre k čítaniam

Požehnaná medzi ženami

Pred prvým čítaním (Zjv 11, 19a; 12, 1-6a. 10a-c):

Istý nemecký umelec raz zhotovil sochu Panny Márie, ktorú nazval „Mária stojaca na mesiaci“. Okolo hlavy má veľký zlatý oblúk, ktorý zahŕňa i dieťa držiace v náručí. Stojí na striebornom mesiaci, o ktorom píše Kniha Zjavenia. Z Márie toho veľa nevidieť: iba tvár a jednu ruku; inak je celá zahalená do plášťa. Pozornosť je viac upriamená na jej dieťa, ktoré s jej náručím tvorí akoby formu kríža.
Socha „Mária stojaca na mesiaci“ veľmi pekne vyjadruje to, čo nám o Márii zanechala tradícia. Nevieme toho o nej veľa. Ľudová zbožnosť nám toho ponúka určite viac než Písmo. No žiaľ aj napriek tomu dosť často na Márii nevidíme toho o nič viac, než možno jej jemnú tvár, sklopený zrak, ruky, plášť a dieťa.
Máriu-ženu tradícia nahradila Máriou-symbolom, a možno tak je to dobre. Tak ako Ján Krstiteľ, i ona bola ochotná poslúžiť a potom sa stiahnuť. Pripravila napríklad podmienky k veľkému znameniu v Káne, kedy sa Ježiš po prvý raz verejne predstavil a potom… sa stiahla. Mária nemala a ani nechcela nikdy pútať pozornosť na seba. Jediné, čo si žiadala bolo to, čo povedala obsluhujúcim v Káne: „Urobte, čo vám povie!“ A v tomto je predstavená jej hlavná rola.

Pred druhým čítaním (1 Kor 15, 20-27a):

Mária, ako symbol môže byť silná a príťažlivá, no Mária, ako dogma možno tak trocha mätivá. Treba sa totiž popasovať s mnohými termínmi, ktorým nie je ľahké porozumieť.
Dnešný sviatok je jedným z tých, ktoré stoja na dogme, že totiž Mária bola s telom i dušou vzatá do neba. No čo týmito slovami vlastne chceme povedať? Jazyk nie je jasný. Teológia hovorí: Máriino telo, nakoľko z neho sa počal a narodil Boží Syn, malo špeciálne výsady. No historicky toto nie jasné. V Cirkvi stále prebiehali dišputy o tom, ako sa to stalo. Niektorí pred slovom nanebovzatie dávajú prednosť slovu usnutie, termínu, ktorý vyjadruje, že Mária jednoducho usnula a prebudila sa v nebi. Iní trvajú na tom, že určite zomrela, no je nad slnko jasnejšie, že jej telo sa nerozložilo. Ako by predsa mohla Archa zmluvy, tá, ktorá niesla v sebe sväté Božie slovo tak intímne napojené na seba, zakúsiť dôsledky hriechu v smrti? A majú pravdu: nevieme, ako sa to stalo, no sme si istí, že niečo takéhoto sa stať muselo. Telo ženy Márie bolo vždy považované za príliš sväté na dotyk, príliš vzácne, aby sa oň prišlo. Nie je takým telo každej ženy?

Pred evanjeliom (pred alelujovým veršom) (Lk 1, 39-56):

V jednom malom meste v istom roku, istá tehotná žena bežala do vŕškov, aby tam vyhľadala svoju príbuznú a podelila sa s ňou o svoje mimoriadne správy. Mladé dievča bolo tehotné a tehotná bola i stará žena! Žiadna z nich by nemala byť! Maria bola na to primladá, Alžbeta zasa pristará. Muselo to byť buď od Boha – alebo od diabla.
Vždy budú takí, ktorí sa budú na neobvyklý nový život pozerať i týmto druhým spôsobom a nazvú ho zlom. No tieto dve ženy, jedna s múdrosťou ponad svoj vek, druhá s mladosťou v srdci, boli schopné prijať svoje podivné počatia a vidieť v nich znaky čohosi svätého. Očakávali by sme u nich strach, no u žiadnej z nich nie sú o tom náznaky. Ani seba-pochybovanie, ani obviňovanie Boha, ani lamentácie, že deti prichádzajú v nesprávnom čase a v zlých okolnostiach. Menuj ďalšie dôvody *.
Obe tieto ženy objali život, ktorý v sebe nosili a nazvali ho požehnaným. Vzájomná pomoc a opora, ktoré tieto dve ženy našli jedna v druhej zmenili svet navždy. Myšlienka ktorá ich viedla bola bezpochyby táto: ženy prijali za samozrejmosť, že Boh ide cez ne naplniť svoje slovo. Prečo tak neurobia všetky tehotné ženy!?

Otázky na uvažovanie pre tých, ktorí tieto komentáre používajú ako uvažovanie nad nedeľnými čítaniami

• Aké obrazy Márie sú najbližšie tebe? Prečo?
  • Majú ženy hodnotu v tvojom prostredí, v tvojej komunite, v tvojej rodine? Ako sa to prejavuje?
  • Ako prijímaš nový život od Boha: so strachom, pochybnosťami, protestom alebo niečím iným?

Nájdi si spôsob, ako by si mohol sláviť život. Zavolaj svojej matke, objím svoju dcéru, pošli dobroty do domu pre tehotné ženy, ponúkni sa postrážiť deti niektorej svojej preťaženej príbuznej. Buď súčasťou reťaze života.

* Ktoré spomínajú ženy pred potratom…