Popolcová streda (A) – komentáre k čítaniam

Vráť sa ku mne

Pred prvým čítaním (Joel 2, 12-18):

Prekvapuje ma myšlienka tzv. celonárodného dňa pokánia, ako ju predstavuje dnes prorok Joel. Jeho predstava je úplne jasná: prestaň robiť čo práve robíš a vráť sa k Bohu. Hneď a zaraz.
Je jedno či si sa práve oženil alebo vydala alebo si bol práve vysvätený za kňaza. Či si práve priviedla na svet dieťa alebo sa pripravuješ na smrť. Nech robíš čokoľvek, nič nie tak dôležité, ako toto. Obráť svoje srdce. Hneď teraz.
Pripomína mi to tri veci od Williama Jamesa, ktoré sú nutné k tomu, aby si zmenil svoj život: 1) začni okamžite, 2) rob to nápadne, a 3) žiadne výnimky. V istom zmysle vlastne o tomto Pôst, ktorý začína veľmi nápadným znakom s popola. Tu sme, národ väčšiny katolíkov, robiaci reklamu smrteľnosti pred svetom, ktorý je posadnutý mladosťou a popieraním veku, choroby a smrti. Dnešný deň strávime so zašpinenými čelami, hovoriac tak každému s kým sa dnes stretneme, že si uvedomujeme, že tento svet sa pominie a my spolu s ním. Popolcová streda je sviatok, kedy nežartujeme.
V tento sviatok nežartovania by sme mali mať jasný pohľad a v našej túžbe zmeniť svoj život by sme mali byť čestní a úprimní.

Pred druhým čítaním (2 Kor 5, 20-6,2):

Naliehavosť tohto dňa zdôrazňuje Pavol v dnešnom liste: Teraz je ten čas!, hovorí. Teraz  je spása! Možno čakáme na vhodný čas, keď sa cena zmierenia s Bohom trocha zníži. Práve teraz máme predsa rodiny, o ktoré sa treba starať, svoju prácu, ktorú si treba poctivo vykonávať, a problémy, ktoré treba bezodkladne riešiť. Teraz nie je ten čas, keby by sme sa mali nechať znásilňovať náboženstvom. Možno neskôr áno, keď moje dieťa nebude choré, alebo keď nebudete finančne tak na mizine…
Vieš v čom je problém? V tom, že si neuvedomuješ, že to, čo má Boh pre teba pripravené a čo drží v oboch rukách, aby ti to celé podal, nie je bremeno, ktoré by sme mal niesť alebo cena, ktorú by si mal platiť. Je to milosť! Je to odpustenie! Je to spása! A ak by si tieto veci prijal, mohol by si ich uviesť do svojho života okamžite a tak ho urobiť ľahším. Ak by si svoje ruky a svoje srdce zjednotil s Božím, lebo presne toto je to, čo znamená zmierenie, pri lôžku chorého dieťaťa by si bdel s väčším pokojom, a i svoju finančnú mizinu by si prežíval s väčšou nádejou. Keby si sa topil, nebolo by predsa hlúpe, keby si povedal svojmu záchrancovi, že práve teraz nemáš čas chytiť ho za ruku, lebo svoje ruky  práve používaš na to, aby si sa mohol lepšie utopiť? To, čo práve v tejto chvíli potrebuješ je vystrieť naplno ruky a nechať sa z vody vytiahnuť.

Pred evanjeliom (pred alelujovým veršom) (Mt 6, 1-6, 16-18):

Istá žena rozpráva nasledujúci príbeh: „Keď som bola školáčka, mala som jednu kamarátku, ktorá bola veľmi zbožná. Volala sa Magdy. Vždy cez prestávku sa potichu vzdialila z našej prítomnosti a utiahla so kaplnky. Veľa sa modlila. Jej najobľúbenejšou modlitbou boli novény. Modlila sa ich celý rok, stále, jednu za druhou. Magdy bola sväté dievča. Bola láskavá a mali sme ju radi. Verím, že taká je i dnes a že jedného dňa bude možno i vyhlásená za svätú.
No poznám i iných ľudí, ktorí verím, že nie sú o nič menej svätí. Napríklad Bernadetu, matku deviatich detí, z ktorých najstaršia nemá ani desať. Stará sa o ne všetky poctivo, kŕmi ich a miluje ich. Alebo Peter, ktorý sa stará o starých ľudí, a to s rešpektom a úctou, aj keď mnohým to už nemyslí. Alebo môj brat Dávid, ktorý žije už roky so svojou cukrovkou a jej obmedzeniami úplne tíško a bez fanfár. Alebo Tereza, ktorá prežila život hroznej biedy a strádania a dnes stále ešte, ba možno i viac, verí v nežnosť a lásku. Títo skrytí svätí možno nemajú vo svojich osobných záznamoch veľa zbožnosti. Alebo ktovie!? Ak by komisia pre svätorečenie skúmala ich životy do detailov, určite by neskončili ako kanonizovaní. No Ten, ktorý vidí v skrytosti, vidí veci inak. On vie, že raz i títo, a mnohí im podobní, skončia v spoločenstve svätých!“ Aká úľava to pre nás, ktorí žijeme možno podobne.

• Čo by sa malo zmeniť v Tvojom živote? Ako by si mohol začať, aj keď možno len po malých krôčikoch, uskutočňovať tieto zmeny?
  • Od čoho by si potreboval práve teraz byť zachránený? V čom presne by bola podľa teba tvoja záchrana? Čo by si si želal robiť alebo mať, alebo v čom by si chcel byť?
  • Menuj nejakých svätých z tvojho prostredia. Čo presne robia, prečo ich pokladáš za svätých?

Stále je čas si určiť nejaký pôstny sebazápor, ak si tak ešte doteraz neurobil. Popremýšľaj nad nejakým konkrétnym predsavzatím, ktoré by ti pomohlo vylepšiť srdce, ale popremýšľaj nad spôsobom, ako by si mohol zasadiť rastlinku nejakej konkrétnej formy lásky (k niekomu).