Sv. Peter a Pavol (A) – komentáre k čítaniam

Veľmi dôležitý sviatok

Pred prvým čítaním (Sk 12, 1-11):

V Skutkoch apoštolov sa nachádzajú skutky Petrove a skutky Pavlove. Nenájdeme tam jedny skutky: skutky Petra a Pavla. Prečo? Lebo v mystickom Tele Kristovom by sme sotva nenašli dvoch rozdielnejších ľudí, ako boli títo dvaja. Peter bol rybár samouk, nie bez chyby, ktorý žil pudovo a Ježiša nasledoval na základe citov. Pavol bol však vysokovzdelaný, kultivovaný človek, hľadajúci dokonalosť a načúvajúci iba dôvodom rozumu. Ak by títo dvaja mali sedieť za tým istým stolom, je možné, že Peter by svoju polievku chlípal a na konci jedla by si riadne odgrgol*. Pavol by bezpochyby použil ten správny príbor a určite by mu neuniklo, či sa servíruje to správne víno. O priateľstve medzi týmito dvoma sa v Písme nehovorí a asi by sa sotva i mohlo.
Obaja boli horlivými židmi, ktorí sa stali horlivými nasledovníkmi Krista. Obaja pochopili dôležitosť spásu pohanov cez dramatické zážitky, hoci ich metódy ako na to ísť sa radikálne líšili. Obaja darovali svoje srdcia i životy Kristovi a obaja zomreli ako mučeníci v Ríme.
A vlastne, bolo to vôbec dôležité, že títo dvaja sa tak veľmi od seba líšili?

Pred druhým čítaním (2 Tim 4, 6-8; 17-18):

Pavol Píše svojmu priateľovi a žiakovi Timotejovi z rímskeho väzenia. Situácia v Ríme vyzerá zle a Pavlovi je jasné, že na súde pred cisárom by nemusel vyhrať. Timotej by tak podľa Pavla mohol byť jeho nástupcom. Pavol je zmierený s myšlienkou, že by mal skočiť svoju prácu i svoj život.
Uvažuj o dvoch scénach, ktoré sa nám predstavujú v dnešných dvoch čítaniach: Peter vo väzení, v Skutkoch apoštolov, koktajúci pred anjelom, ktorý mu ponúka Božiu slobodu. V to, čo sa deje neuverí ani vtedy, keď je už takmer po tom. Toto je tak strašne Petrovské: je tam a predsa nič mu nedôjde! Potrebuje anjelove podrobné rady na každý jeden krok, ktorý má spraviť: Vstaň! Opáš sa! Obuj sa! Prehoď si plášť! Peter je pomalý v chápaní no rýchly v poslušnosti.
Pavol vo väzení je iným prípadom. Ako rímsky občan, ma právo na súd a svoju nádej vloží do férovosti procesu, na aký Peter, púhy žid, nemohol ani len pomyslieť. Pavol tu uvažuje nad svojím životom a svojimi šancami a vie, že veľké dielo jeho života je už naplnené. Hoci žiaden anjel mu nepríde na pomoc, on dúfa, že Pán mu predsa príde na pomoc, keď bude stáť tvárou-tvár smrti. A presne toto je podstata tradície Pavlovej.

Pred evanjeliom (pred alelujovým veršom) (Mt 16, 13-19):

Takže Peter dostane kľúče. No Pavol dostane väčší priestor v Novom Zákone. A tak obaja sú pre nás autoritou, jeden autoritou úradu, druhý autoritou slova.
Možno by sme to tak nečakali. No verme, že oni dvaja, keby mali možnosť sa vyjadriť, by videli v tom zmysel. Peter, podceňovaný, jednoduchý človek, sa stane uholným kameňom budúceho pápežstva, ktoré nám zaručuje pevnosť a nemennosť. Pavol je však vodcom tých, ktorí neustále premýšľajú a teologizujú, a hľadajú spôsob, ako to nemenné predsa zmeniť a urobiť to neustále živým a účinným v meniacich sa okolnostiach života. Je to paradox, no v Božej vinici presne takto to má fungovať.
Sviatok týchto dvoch apoštolov má preto v sebe čosi výstredné. Títo dvaja sa podľa Písma stretli iba raz v Jeruzaleme. A určite to nebolo stretnutie veľkých myslí. No napriek tomu sú naveky spojení v tomto dôležitom sviatku. A tak Peter nám hovorí z Ríma, zatiaľ čo Pavol chodí po svete a študuje znaky časov.

• Nestalo sa už i tebe, že si bol zachránený silami, ktorým si vôbec nerozumel? Čo to bolo? Ako to prebehlo?
  • Ak by tvoj „beh“ mal teraz skončiť, cítil by si, že tvoje dielo je dokonané (dokončené)?
  • Kto je Peter a kto Pavol podľa teba dnes? Je asi jasné, že Peter je Svätý Otec, ale kto je podľa teba Pavol?

Urob niečo Petrovské: poslúchli niečo, čomu možno vôbec nerozumieš. Urob niečo Pavlovské: pouvažuj nad svojím životom a všimni si Božiu ruku v niektorých udalostiach svojho života.

* Ak by pri verejnom čítaní mohli tieto slová vyznieť hrubo, môžu sa vymyslieť lepšie. Ja som ich prevzal z anglického originálu.