Tretia nedeľa adventná (C) – komentáre k čítaniam

Poslovia radosti

Pred prvým čítaním (Sof 3,14-18)

Predstav si Boha, ako nad tebou od radosti spieva. Verím, že takáto predstava by nebola pre teba jednoduchá. Naše životy sú príliš malé, anonymné. Prečo by si nás mal Boh čo len všímať, nie ešte nad nami jasať? Je pravda, občas si nás všimne, zvlášť vtedy, keď sa naša bieda stane pre nás príliš neznesiteľnou a naše kvílenie príliš hlučným, No inak…?
Sofoniáš píše svoju knihu pred babylonským zajatím, keď je jeho národ v dosť veľkom rozklade. V prvej kapitole rázne oznamuje, že „deň Pánov“, ktorý je vskutku veľmi temným dňom, práve prichádza. No v závere svojej knihy, ktorý si čítame i dnes, ohlasuje radosť, ktorá bude po tomto všetkom nasledovať. Radosť zo znovu navrátenia šťastia ľuďom, šťastia, ktoré si Boh vždy želal, aby ho mali, no oni nie vždy sa oň usilovali.
Proroci vždy ohlasujú tie najlepšie chvíle uprostred tých najhorších. Naša radosť má svoje korene v presvedčení, že Bohu na nás naozaj a vždy záleží, a to dokonca i v tých najtemnejších hodinách nášho života.

Pred druhým čítaním (Flp 4,4-7):

Pán je nám blízko. Také je posolstvo adventu: že Boh sa rozhodol stať jedným z nás a deliť sa s snami o naše jedlo i o náš osud. Boh opustil slávu a vybral si lono. Je to zvláštna myšlienka.
Boha často považujeme za niekoho, ktorý je od nás kdesi ďaleko, mimo nášho bežného života. Prví kresťania však cez Ježiša pochopili, že Boh im bol veľmi blízko, že v Ježišovi kráčal po ich cestách a že sa čoskoro vráti. Ba ešte viac, než len to: skrze Ducha Svätého, ktorý je prítomný v spoločenstve spoznali, že Boh je stále medzi nimi, rovno v ich strede. Pavol hovorí, že v takomto nežnom vzťahu Boha s nami nemá potom miesto úzkosť. Úzkosti sa zbavíme tak, že svoje potreby budeme ponúkať Bohu v modlitbe so srdcom plným vďačnosti. My sa nemusíme snažiť nakloniť si božstvo, lebo už sme vzťahu s Bohom. Boh je nám tak blízko, ako nám je blízko náš vlastný dych.
A to je dôvod, prečo každý z nás aj napriek svojim starostiam môže relaxovať. A tiež sa naplno radovať. Nad našim srdcom i mysľou spočíva totiž Boží pokoj a niet na svete takej starosti, ktorá by nás o tento Boží pokoj mohla obrať.

Pred evanjeliom (pred alelujovým veršom) (Lk 3,10-18):

To, ako strašne boli ľudia vyhladovaní po radách Ján Krstiteľa pochopíme, keď si všimneme otázky, ktoré mu kládli. A Ján im dáva veľmi jednoduché a samozrejmé rady: Podeľ sa s núdznymi! Nepodvádzaj! Nedus ľudí! … A ľudia ho začnú považovať za „mesiáša“.
Aj v našich časoch ľudia hľadajú silné osobnosti v presvedčení, že oni ich spasia. Stovky dnešných guruov ponúkajú knihy a semináre ľuďom, ktorí hľadajú spásu pre seba alebo pre svet plný sklamaní. Títo noví guruovia odporúčajú jednoduché veci: nejedz veľa!, buď k ľuďom prívetivý!, choď sa prejsť do lesa!, nebuď ustarostený! A ľudia sú pripravení ich nasledovať. No Ján Krstiteľ na rozdiel od našich dnešných guruov nemá záujem, aby ho ľudia povýšili na trón. On pohotovo ukáže prstom na Toho, ktorý prichádza a on sa pred neho položí do postoja pokory. Ako zvláštne sa postavil k svojej moci: vzdal sa jej!
Ján urobil v tomto to isté, čo spravil neskôr v plnosti Ježiš, a čo nazývame radostnou zvesťou: ponížil sa, aby bol povýšený. A toto je rada nad rady aj pre nás. No Ježiš nám dáva nielen dobré rady, ale nás zároveň aj vykupuje od všetkého, hlavne od moci, ktorá zabíja.


Otázky na uvažovanie pre tých, ktorí tieto komentáre používajú
ako uvažovanie nad nedeľnými čítaniami

  • Kedy si vo svojom živote zakúsil pravú radosť? Čo ti v tvojom živote dáva schopnosť radovať sa (aj keby si možno radšej plakal)?
  • O čo si ustarostený? Ako tvoja úzkosť vplýva na tvoj vzťah s Bohom?
  • Kto sú v tvojom prostredí alebo v dnešnom svete vo všeobecnosti „vodcovia“, ktorí priťahujú ľudí? V čom spočíva ich posolstvo? Ako by si ich učeníkom vysvetliť to, čo ponúka Ježiš?

Činná odozva

Staň sa polom radosti. Prines svoje úzkosti do modlitby a odovzdaj ich Bohu. Uvažuj nad svojou vierou a napíš si, v čo naozaj veríš. Buď svedkom svojej viery vo svojich slovách a vo svojej dôvere. Radosť je jasným znakom, že je v tebe prítomný Boží Duch.

Pripravil: MB@svd