Troch Kráľov (A) – komentáre k čítaniam

Kráčať spolu

Pred prvým čítaním (Iz 60, 1-6):
Hoci nezávislosť je pre mnohé národy, včetne toho nášho, magickým slovom, treba vedieť, že má i tienistú stránku, a tou je izolacionizmus; a je to zároveň i čosi, čo je v silnom protiklade k tomu, čo do nás vložil Boh pri stvorení. Samozrejme túžba po samostatnosti a nezávislosti je namieste, len ju netreba absolutizovať. Každý jeden sen starozákonných prorokov o pokoji v sebe totiž obsahoval i túžbu po tom, aby sme boli prijatí zo strany ostatných ľudí a národov. Keď sa na konci časov zjaví sláva Boha, všetky národy budú prúdiť do Jeruzalema, aby obetovali obety a vzdávali chvály Bohu Izraela.
Zjavenie Božej slávy, po ktorej Izrael tak túžil je doslovným zmyslom dnešného sviatku Zjavenia Pána. Božie zjavenie je vždy doprevádzané túžbou po jednote, po jednom Bohu, jednom ľude, jednom pokoji. Všetko, čo rozdeľuje ľudskú rodinu zmizne, k prekvapeniu všetkých.
No v čase, ktorý nám k tomu ešte chýba, my ktorí veríme aj keď ešte zjavenie Božej slávy nezažívame, musíme sa aspoň snažiť tento druh pokoja hromadiť vo svojich srdciach.

Pred druhým čítaním (Ef 3, 2-3, 5-6):
Pavlov list Efezanom je jeho veľkým listom o Cirkvi, jej svetovej misii, jej objatí všetkých ľudí ako tých, ktorí majú účasť na Božom pláne. Pavol sa tu dotýka veľmi citlivej témy, no nebojí sa ju vyjadriť na rovinu: o svoje duchovné dedičstvo sa budú židia deliť i s pohanmi.
Aby sme si predstavili, čo toto prehlásenie muselo spôsobiť v mysliach židov, treba si predstaviť, ako by asi reagovali veriaci pred 2. vatikánskym koncilom, keby k nim niekto prišiel a povedal by im, že Boh miluje protestantov presne tak ako katolíkov, ba nielen ich, ale i budhistov, hinduistov, moslimov. Všetkých miluje tak, ako nás katolíkov. To by bol pre niektorých, možno i dnes, šok.
Niet sa teda preto čo čudovať, že Pavol sa dostal do potýčky s davom v Jeruzaleme, ktorý hľadel na zjavenie sa Ježiša Krista ako na súkromnú, židovskú záležitosť. Zmierenia ľudstva s Bohom skrze Krista bolo vždy silným sústom, ktoré sa tým, ktorí žijú s rozdeleným srdcom ťažko prehĺtalo.

Pred evanjeliom (pred alelujovým veršom) (Mt 2, 1-12):

Traja králi, astronómovia z východu si vykonali brilantné výpočty čo sa týkalo hviezdy, no strašne sa pomýlili pokiaľ sa jednalo o Herodesa, keď sa nachádzali v jeho paláci. To, že títo múdri ľudia mu uverili, že i on sa chce novonarodenému kráľovi ísť pokloniť, bolo asi zásluhou ich veľkej naivity. Každé malé dieťa by určite rozpoznalo, že Herodes klame.
No aj napriek tomu, títo traja dokázali nájsť dieťa a rozpoznať jeho veľkosť i navzdory jednoduchosti prostredia, ktoré ho obklopovalo. A zo svojej batožiny vytiahli bohatstvo, ktoré ponúknu tomuto kráľovi chudobných.
Cirkev vždy hľadela na týchto troch ako na reprezentantov celosvetového charakteru radostnej zvesti Ježiša Krista. Prídu sa mu pokloniť všetky národy, bez rozdielu rasy alebo kultúry, ako to naznačil Izaiáš. Boh je pánom týchto troch cudzincov z východu, ktorí rozpoznajú Spasiteľa omnoho skorej, než ho spozná jeho vlastný ľud. A tí, ktorí nasledovali hviezdu na ceste zo svojej krajiny, sa vrátia bezpečne domov vedení svojím novým veľkým snom.


 Otázky na uvažovanie pre tých, ktorí tieto komentáre používajú
ako uvažovanie nad nedeľnými čítaniami

  • Ako sa v tejto našej dobe v tomto našom svete, dnes, zjavuje Božia sláva? Ako ti toto zjavenie Boha pomáha udržovať si pokoj srdca, i napriek toľkým impulzom, ktoré by nás chceli naopak rozbíjať?
  • Rozdiely v kultúrach a zvyklostiach nás vedú k predsudkom voči tým, ktorí sú iní, ako my. Ako by si mohol v tomto smere trocha viac – i zásluhou dnešného Božieho slova – pokročiť?
  • Podnikol si už niekedy vo svojom živote púť (cestu) viery, napríklad symbolicky, ale i nie symbolicky: nejaké putovanie v ďalekej krajine, kde si išiel a išiel… možno ani nevedno kam? Ako ťa to zmenilo? Ako Ti Boh pomáhal?

Činná odozva

Pápež Pavol VI. Povedal: „Ak si želáš pokoj, snaž sa o spravodlivosť!“ Boh sa v našom svete cez nás prejavuje natoľko, nakoľko sa do neho snažíme vniesť spravodlivosť a pokoj. Skús sa pozhovárať so svojou rodinou alebo nejakým iným, blízkym spoločenstvom, ako by ste mohli priniesť do sveta okolo seba viacej spravodlivosti a teda pokoja.

Pripravil: m.b.