Najsvätejšia Trojica (B) – komentáre k čítaniam

Cesta von

Pred prvým čítaním (Deut 4, 32-34, 39-40):

Kniha Deuteronómium bola napísaná ako Mojžišova posledná kázeň. Prednesie ju Izrealitom pred tým, než pod vedením Jozueho prekročia rieku Jordán a konečne vstúpia na pôdu zasľúbenej zeme. Mojžiš s nimi nejde. Po 40-tich rokoch starania sa o tento ľud, toto bremeno zo svojich pliec konečne skladá a ide sa pripraviť na svoj odchod k Pánovi.
A tak Mojžiš ľudu porozpráva príbeh Exodu ešte raz, aby sa uistil, že ho pochopili správne. Exodus znamená „cesta von“. Izraeliti bol vyvedení von z Egypta, von z otroctva, von z nevedomosti. Majú pred sebou teraz nový domov, novú slobodu, a zákon, ktorý ich bude učiť Božej vôli. Videli znamenia a zázraky. Boli oslobodení. Majú všetko, čo potrebujú. Jediné, o čo sa majú usilovať je: pamätať si to, čo teraz vedia.
No ľud Exodu čoskoro zabudne na svojho Boha, na svoj zákon a na svoje dejiny. Vyvolia si cestu naspäť, cestu, ktorá ich navráti späť do otroctva hriechu a k modloslužbe. A svoj domov stratia a budú poslaní do vyhnanstva. Dnešná Mojžišova reč sa, spolu s Knihou Žalmov, pre rabínov včetne Ježiša, stane obľúbeným textom na celé nasledujúce stáročia. Pamätaj si, čo pre teba Boh vykonal. Poznaj a vtlač si do svojho srdca toho, kto je tvojim Pánom.

Pred druhým čítaním (Rim 8, 14-17):

Čo to znamená byť dieťaťom Božím? Ježiš nám povedal, že sa máme byť ako deti, no nemyslime si, že tým myslel, že máme byť roztomilými a nevinnými. Máme byť ochotní učiť sa od nuly, ochotní spoznávať a nechať sa viesť. Máme dôverovať Bohu ako dieťa dôveruje svojim rodičom, lebo inak by neprežilo. Máme sa tešiť zo svojich slabostí, ako to povedal Pavol, „lebo sila sa v slabosti stáva dokonalou“.
Toto ale môže byť ťažké, veľmi ťažké pre ľudí, ktorí sa chvália svojou sebestačnosťou, nezávislosťou a silou. Sloboda detí Božích spočíva na slobode kompletne sa spoliehať na Božiu moc, ktorá sa im dáva cez jeho Svätého Ducha. Stať sa takýmto dieťaťom nie je pre mnohých z nás príjemné. To, na čo sme si počas svojho života zvykli je otroctvo spoliehania sa na seba, a to dokonca i vtedy, ak nás to bude viesť k tomu, že sa z nás stanú siroty.

Pred evanjeliom (pred alelujovým veršom) (Mt 28, 16-20):

Dnešné evanjelium nám počas tejto Trojičnej nedele predstavuje Trojicu v krstnej formule, ustanovenej pre všetky časy. V obraze „jednoty v spoločenstve“ sa nám dnes odhaľuje: Otec, ktorý tvorí, Syn, ktorý vykupuje a Duch Svätý, ktorý robí ľudí svätými. Boh je jeden, no jeho činnosť je trojitá. Katolíci sa s týmto tajomstvom cítia príjemne.
Raz som sa tajomstvo trojice snažil vysvetliť na príklade neapolskej zmrzliny. Tri chute v jednej nádobke. Všetky sú rovnako zmrzlinou, no líšia sa chuťou. Niektorí ľudia sa takýmto nedôstojným prirovnaním Boha k zmrzline cítili pohoršení. Iní zasa nemali potuchy, ako neapolská zmrzlina vyzerá. A boli i takí, ktorí začali hádať, akú príchuť ktorej Božej osobe v Trojici prideliť. A nakoľko jahoda je podľa nich najnechutnejšia, Boh Stvoriteľ by mal chutiť ako čokoláda. No kto by bol potom tá jahoda?
Táto príhoda ma vysvetlila, prečo cirkev hovorí o Trojici radšej ako o tajomstve. A preto mi dnes úplne v pohode stačí, keď prijmem fakt, že nech Božie osoby v Božej Trojici existujú akokoľvek, dôležité je, že s istotou viem, že Božia Trojica ma bude doprevádzať na našej ceste von z rôznych otroctiev až do konca vekov.

Otázky na uvažovanie pre tých, ktorí tieto komentáre používajú ako uvažovanie nad nedeľnými čítaniami

• Pamätáš sa na chvíle, kedy ti bolo úplne jasné, že „Pán je Boh a že“ v tvojom živote „niet iného“? Ako by si svoju situáciu porovnal k tej, ktorú prežívali židia na púšti?
  • Ak byť Božím dieťaťom znamená učiť sa úplne od nuly, ktorú vec by si sa mal napríklad úplne „odučiť“?
  • Ktoré „odhalenie“ Boha je pre Teba najsilnejšie: Stvoriteľ, Vykupiteľ, Posvätiteľ? Zmenilo sa toto pre teba počas rokov?

Nakresli si mapu, alebo lepšie čiaru svojho života. Označ na nej body, kedy si cítil, že si bol vyvedený z otroctva na slobodu, označ body stúpania, klesania… pokračuj ňou i do budúcnosti a naznač na svojej životnej čiare, čo asi plánuješ…