Úvod k prosbám na stránke UPeCe

Počas rokov existencie Univerzitného pastoračného centra sv. Jozefa Freinademetza v Bratislave sa nahromadilo množstvo liturgických materiálov: kázní, úvah, prednášok, duchovných obnov, prosieb pri sv. omšiach, komentárov k nedeľným čítaniam, meditácií po prijímaní a pod. Mnohé z nich sa však doteraz nachádzali iba v mojom počítači. Sústavne som sa stretával s prosbou, niektoré z týchto textov zverejniť. Niektoré už síce zverejnené boli (napríklad kázne, cykly prednášok a úvah), no väčšina ešte nie.

Teraz, z odstupom času, som sa rozhodol tieto texty postupne všetky zverejňovať.

V tejto sekcii by som chcel postupne uverejňovať prosby, najprv na nedele, potom i na všedné dni, tak ako bude napredovať dni, na ktoré sú jednotlivé prosby určené. V UPC sme mali zásadu, že je dobré, keď je liturgia v rámci možností obohatená o myšlienky, ktoré sú miestnej komunite vlastné. Išlo by nielen o myšlienky lokálne, ale i myšlienky, ktoré zaujímajú a  trápia  celú, univerzálnu cirkev. Preto sme mnohé liturgické texty, medzi nimi hlavne prosby, vytvárali – podľa toho, ako to liturgické predpisy dovoľovali – na mieru, podľa liturgie, ktorá sa práve v ten deň slávila.

Prosby, ktoré sme používali, sú väčšinou prekladom alebo kompiláciou z rôznych pôvodných textov v angličtine alebo taliančine. Mnohé sú však i vlastné. Teraz, po rokoch, si už nepamätám, ktoré sú ktoré. Nech mi to používateľ (či čitateľ) prepáči. Zároveň prosím o prepáčenie mnohých nedokonalostí, ktorí prosby majú.

Prosby sú určené jednak pre tých, ktorí majú záujem ich použiť pre svoju vlastnú osobnú modlitbu, ale možno i pre kňazov, ktorí by ich chceli – samozrejme po patričnom prispôsobení – použiť i vo svojich farnostiach. Ak na prosbách je niečo nedokonalé, liturgistov prosím o prepáčenie. Úmysel bol ten najlepší.

Nech nás Boh vedie, aby sme sa čím ďalej tým viac stávali modliacou sa cirkvou.

Milan Bubák, SVD
Advent, 2007