Úvod ku komentárom na stránke UPeCe

V tejto sekcii webovej stránky Univerzitného pastoračného centra sv. Jozefa Freinademetza v Bratislave budeme postupne uverejňovať, tak ako budú nedele napredovať komentáre k nedeľným čítaniam.

V našom centre sme s nimi začali Prvou adventnou nedeľou roku 2004. Počas troch rokov ich používania sme nikdy od poslucháčov nepočuli proti týmto komentárom žiadne protesty, ani námietky typu, že by boli napríklad dlhé, alebo nevhodné či podobne. Naopak, neustále sme na ich adresu počúvali iba pozitívne ohlasy. Píšem to preto, lebo niekedy počuť, že komentáre sv. omšu zbytočne predlžujú. No univerzitní študenti, ani ostatní návštevníci nášho centra, tento argument nikdy nepoužili. Je síce pravda: omša bola dlhšia, ale po prečítaní komentárov boli vidno, ako poslucháči úplne inak vnímajú text Písma, ktorí sa im práve čítal.
Texty pochádzajú z knihy Alice L. Camille: God’s Word Is Alive! Entering the Sunday Readings, Twenty Third Publications, Mystic, CT, 2000.  Komentáre však nie sú doslovným prekladom originálnych textov. Veľmi často som ich silne upravoval, alebo prispôsoboval na naše slovenské pomery.

Texty sú určené jednak tým, ktorí si ich chcú po vypočutí na sv. omši v UPC ešte raz pozrieť, alebo i pre kňazov v slovenských farnostiach. Týchto by som však chcel upozorniť na jednu veľmi dôležitú skutočnosť: kľúčovou vecou je to, kto a ako komentáre prečíta!!! Ich čitateľ ich musí najprv sám prežuť, mal by si prečítať vopred i samotné čítania a dať prednesu patričnú dikciu. Nesmia byť však čítané tzv. kanceltónom, ako nejaká kázeň (hoci ani pri kázni sa kanceltón nehodí). Má to byť skorej meditácia. V texte autorka často použila i jemnú iróniu, ktorú som sa snažil zachovať. Je dôležité, aby ju čitateľ rozpoznal a patrične i predniesol. V UPeCe, Bratislava, máme v tomto zmysle veľké šťastie, lebo máme na ne naozaj profesionálneho prednášateľa – Petra Weincillera, ktorému týmto i ďakujem.

V textoch sa nachádzajú i dodatočné otázky na meditáciu a tiež vyústenie do osobného alebo komunitného predsavzatia, ktoré sa, samozrejme, pri omši nečítajú. Sú určené pre osobné používanie, prípadne pre stretká.

Ako člen misijnej Spoločnosti Božieho Slova, by som si želal, aby sa i za pomoci týchto komentárov Božie Slovo ešte viac sírilo a hlavne stávalo sa za ich pomoci jeho poslucháčom trocha viac zrozumiteľným.

Milan Bubák, SVD
Advent, 2007